2016. november 6., vasárnap

Fogalomtérkép

A fogalomtérkép egy strukturált jegyzet, ami annyiban különbözik a hagyományos formától, hogy lineárisan, csoportokba rendezve van felépítve, és ezzel agyunk több területét tudjuk hasznosítani, ami segít az eredményes tanulásban.
A térképen megjelenő fogalmakat és a köztük lévő kapcsolatokat nem szabadon hozzuk létre, hanem a tudományosan feltérképezett viszonyokat jeleníti meg, minden részletnek a helyén kell lennie.

Hogy is néz ki ez?

Forrás itt

Forrás: itt letölthető
A fogalomtérképeket szokás gondolattérképnek, vagy pókábrának is nevezni. Ezek a térképek nagy segítséget tudnak nyújtani a diszlexiásoknak vagy olyanoknak, akiknek nehezen megy a folyó szöveg megértése és megtanulása. A pókábra használatához a teljes agyi aktivitás szükséges, amivel javízk a koncentráció, csökken a feszültség és nő az eredményesség. Sokkal átláthatóbb, színesebb és ösztönöz minket az asszociatív gondolkodásra. Egyszerre használ szavakat, képeket és ábrákat.

Fogalomtérképeket könnyedén tudunk készíteni papír, és színes tollak/filcek segítségével, de a mai digitális világban érdemes interneten elkészíteni őket. Úgy vélem, hogy pedagógusként fontos megmutatnunk például az ilyen módszereket, hiszen minden diák máshogyan tud ideálisan tanulni. Nekünk segítenünk kell őket abban, hogy kialakítsák saját tanulási módszereiket. Szerintem egy témához készített fogalomtérkép bemutatása órán rendkívül hasznos, hiszen későbbiekben lehet nekik kiadni projektfeladatként.

A bejegyzés egyik célja az volt, hogy bemutassam, mi is a fogalomtérkép, remélem, hogy ez sikerült! A másik célja pedig az, hogy bemutassak egy weboldalt, aminek segítségével fogunk tudni készíteni ilyen ábrákat.


A weboldalt MindMeister-nek hívják. 
saját kép


A regisztrációt könnyíti az, hogy gmail-lel, facebook-kal is tudunk regisztrálni, de ha nem szeretnénk ezeket alkalmazni, akkor könnyedén tudunk regisztrálni emailcímünkkel.
A felhasználó felület angol nyelvű, ezért. Szerintem a kezelése könnyű, és előnye, hogy meg tudjuk osztani az elkészített gondolattérképet akár interneten, akár email-en. Készítettem egy gondolattérképet, de én most nem azt fogom ide beilleszteni, hanem a felhasználói felületet.


saját kép

Mint látható a képen a felület angol nyelvű, de ennek ellenére a használata nagyon könnyű, és szerintem rendkívül hasznos is az oktatásban. Érdemes ezt minél hamarabb megmutatni a gyerekeknek, hogy utána ők maguk is tudjanak ehhez hasonló ábrákat készíteni. Nem csak a kreativitásukat tudják fejleszteni, de a tananyagot is alaposan át tudják gondolni.

Hoztam nektek egy videót, amely részletesen bemutatja, hogyan kell használni ezt a weboldalt.



Sok sikert az első fogalomtérképed elkészítéséhez! :)

Brigi


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése