Ez a bejegyzés némiképpen összefoglalót ad az eddig elmondottaknak. A különböző bejegyzésekben más és más eszközöket mutattam be arra, hogy minél színesebbé varázsoljuk a tanórákat. Most az egyik szaktárgyamhoz, méghozzá a kémiához fogok készíteni egy IKT-alapú óravázlatot.
A tanóra témája: pH fogalmának elmélyítése
Előzetes tudás: alap fogalmak és elméleti háttere a pH számításának
Ráhangolódás (~ 6-7 perc)
Az előzetes tudás felméréseként egy szavazórendszerrel készített kvízkérdésekkel indulna a tanóra. Ebben a pár percben kitöltenék az előző órákon tanultakhoz kapcsolódó kérdéseket, amelyek tudása elengedhetetlen a mai tanórához. Majd a válaszokat és a helyes megoldásokat röviden megbeszélnénk.
Csoportmunka (~ 13-15 perc)
Szerintem a kémia órákon elengedhetetlenek a kísérletek, ugyanis ez a tantárgy rendkívül nehezen érthető a diákok számára. Emiatt én különböző koncentrációjú oldatokat készítenék, és ezeknek mérnénk meg a pH-ját, majd írnánk fel a reakcióegyenleteket. Ezt a feladatot páros munkába adnám ki a gyerekeknek, és felváltva tudnák megnézni az indikátorpapír segítségével, hogy melyik elegy, milyen pH-val rendelkezik.
Szemléltetés (~ 10-12 perc)
Egy program segítségével bemutatnám a diákoknak, hogy vajon, mi is történik, mikor egy semleges oldatba, például vízbe, elkezdünk olyan anyagot önteni, amely savi-, illetve bázikus jelleggel rendelkezik. Ez az interaktív feladat tökéletes arra, hogy lássák, a molekulák változásával, hogyan változik a pH.
![]() |
saját kép |
![]() |
saját kép |
Számolási példa (~9-10 perc)
Néhány egyszerűbb számolási példa megoldásával mélyítenénk el a tanórán tanultakat, és foglalnánk össze a napi tananyagot.
Következő tanóra felvezetése (~5-6 perc)
A következő tanóra témája az indikátorok lennének. Ráhangolódásképpen egy videót mutatnék be, amelynek kiemelném fő elemeit, megmutatva, hogy nem csak azzal lehet pH-t mérni, amit az órán alkalmaztunk.
Összességében én úgy gondolom, hogy mint a matematika, mint a kémia rendkívül absztrakt tudomány, amelynél nagyon fontos a szemléltetés, és ehhez nagy segítséget nyújtanak az IKT eszközök.
Brigi :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése