Ennek a bejegyzésnek fő célja, hogy megmutassak a szaktárgyaimhoz kapcsolódóan olyan feladatokat, amelyeket interaktív táblákon jól lehet alkalmazni.
Sajnos, az interaktív tábla még nem érhető el minden iskolában, de nagyon remélem, hogy az évek előrehaladtával ez már olyan kellék lesz a tanteremben, mint a szék. Az interneten vannak nagyon jó feladatok, amelyek alkalmasak arra, hogy a diákok játékosan tanuljanak. Különböző korosztályoknál alkalmazhatóak, érdekesek, viccesek és a legfontosabb, hogy haza tudják vinni. Mármint nem az interaktív táblát, hanem a feladatokat. Mindegyik játék elérhető az interneten, így a tanórákon kívül is tudnak velük játszani, gyakorolni. Esetlegesen mini-bajnokságokat lehet kialakítani az osztályteremben. Úgy gondolom, hogy érdemes néhány tanórát ezekre szánni, vagy akár szakkör formájában ezekkel foglalkozni, mert a gyerekek hétköznapjaiba is bele tud épülni.
Én találtam egy nagyszerű oldalt, ahol több tantárgyhoz kapcsolódóan vannak feladatok, a képre kattintva elérhető ez a weboldal.
 |
saját kép |
A kategóriák közül én a
kémiát és a
matematikát néztem meg közelebbről, hiszen ez a két tantárgy a szaktárgyam.
Kémiából kipróbáltam többféle játékot is, és tudom őket ajánlani, nagyon hasznosak. Az első játékban atomokat tudunk építeni. Protonokat, neutronokat és elektronokat tudunk "beadnia az atomba". A programok nagyon sok információt megmutat nekünk. A bal felső sarokban tudjuk nyomon követni, hogy melyik elemet építettük meg éppen, és hol helyezkedik el a periódusos rendszerben. Ezenfelül ha véletlenül ionokat alkotunk, akkor a program arra is képes, hogy kiírja nekünk, milyen töltéssel rendelkezik.
Minden elektront meghatározott pályákra tehetünk, ahogy a lenti képen is látszik. A neutronokat és protonokat pedig csak a magba tehetjük, a program nem engedi, hogy például betegyünk egy neutront az atommagba. Szerintem ez egy rendkívül jó program, amelyet nyugodtan be lehet vinni az iskolába hetedik végén, nyolcadik elején, vagy akár kilencedikben év eleji ismétlésként. Így a gyerekek egy nagyon szemléletes modellt kapnak arról, hogyan is néznek ki a periódusos rendszert felépítő atomok. Nem csak tankönyvekben olvashatják, vagy a táblai rajzunkról, hanem saját tapasztalattal érzékelhetik, hogy egy-egy részecske hozzáadásával, mi történik.
 |
saját kép |
Ezen kívül vannak olyan játékok, ahol ph-kat tudunk változtatni, vagy egyenletet rendezni, koncentrációt nézni és akár izotópokat is tudunk gyártani.
A másik szaktárgyamhoz kapcsolódóan ugyanerről az oldalról hoztam egy matematikai feladatot, ahol a mérlegelvet tudják a diákok gyakorolni.
 |
saját kép |
Mint a képen látható különböző szintek vannak, és lehet csillagokat gyűjteni. Be tudjuk állítani azt is, hogy időre történjenek a feladatok, vagy pedig korlátlan gondolkozási időnk van.
A játék maga úgy néz ki, hogy van egy mérlegünk, amin van egy súly, és nekünk kell felhelyezni a másik oldalra a tömeget. Amire vigyázni kell, hogy nem mindegy, hol vannak a súlyok. A másik nagyon nagy előnye a programnak, hogy többféle kérdés van. Valamikor nekünk kell feltenni a súlyt, valamikor van egy állapot és a tárgyak súlyán nekünk kell beállítani és van, mikor van egy szituáció és el kell döntenünk, mi fog történni, azaz melyik oldalra dől a mérleg, vagy éppen egyenes marad-e.
A válaszaink függvényében kapunk pontokat, és ahhoz mérten csillagokat.
Szerintem mindkét játék, de a további játékok, amik fent vannak az oldalon, nagyon hasznosak, érdekes és tanulságosak. Mindenképpen jó, ha beviszünk ilyeneket a tanórákra, vagy legalább felhívjuk rájuk a figyelmüket, hogy vannak. Hiszen a tapasztalás útján szerzett tudás a leghasznosabb és az tart a legtovább.
Brigi :)