2016. november 26., szombat

Tanítási filozófiám

Az embernek egyedül a tanítványaival nem szégyen dicsekednie. - Vörös István

Én úgy gondolom, hogy ma tanárnak lenni nem könnyű dolog, de mindenképpen kifizetődő. Nekem a családomban nincs tanár, sok ágra visszamenőleg, senki nem választotta ezt a szakmát, ezért a rokonok értetlenül viszonyulnak ahhoz, hogy én mégis pedagógus szeretnék lenni. Pedig számomra ez sosem volt kérdés, mikor első osztályos koromban megismerkedtem a számokkal, a matematikával, azonnal eldöntöttem, hogy matematikatanár leszek, és ez azóta sem változott. 

Számomra nagyon fontos az, hogy segítsek másokon. Amellett, hogy rendszeresen segítek rászorulókon, a tudásom átadása a jövő generációjának egy olyan fajta segítés és feladat, amely iszonyatosan sok energiával, türelemmel, fejlődéssel, önkritikával, szorgalommal, kreativitással, tudással és felelősséggel jár. Ha elrontunk valamit, annak akár komoly következményei lehetnek. Hiszen az iskola és a család közösen nevelik a gyerekeket. Ki az, aki ne mondaná el, hogy azért nem szeret egy tantárgyat, mert rossz volt a tanára? Tapasztalat, hogy nagyon sok múlik a pedagóguson. Fontos, hogy a diákok lássák rajtunk, hogy szeretjük a szaktárgyunkat, érdekesnek találjuk és fontos, hogy bemutassuk nekik, mire tudják majd a későbbiekben használni.


Én tényleg úgy gondolom, hogy a tudás hatalom és megfizethetetlen. Egy olyan dolog, amit soha senki nem vehet el tőlünk. Fontosnak gondolom, hogy a tanulók úgy menjenek tovább középiskolából, hogy már van egy világképük, vannak gondolataik, vannak elképzeléseik és van tudásuk. Mindenképpen szeretném majd a diákjaim figyelmét felhívni arra, hogy nem csak a tárgyi tudáson van a hangsúly. Rengeteg olyan készség fejlődik az iskolában, amiket elképzelni sem tudnak. Szerintem nekünk tanároknak ezekre fel kell hívnunk a figyelmüket, és mindenképpen utat kell mutatnunk nekik. Nem az a lényeg, hogy megmondjuk mit csináljanak, és hogyan, hanem arra kell sarkalni őket, hogy gondolkozzanak, és megismerjék a múltat, amiből tudnak majd tanulni, építkezni.

Úgy gondolom, hogy akár osztályfőnökként, akár szaktanárként fontos a szülőkkel együtt dolgozni. Én előnyben részesítem a fogadóórákat, mert ilyenkor találkozhatunk a szülőkkel és megbeszélhetjük egymás tapasztalatait, közösen kitalálhatunk egy stratégiát arra, hogy a tanuló egy érett, fiatal felnőttként hagyja el a középiskolát. A diákok mindegyike más és más. Nincsen egy módszer, amelyet mindenkin tudunk alkalmazni, fontos, hogy megismerjük őket is és a családjukat is, hiszen ez egy együttműködés. Sajnos, az a tapasztalat, hogy nagyrészt mindent a tanártól várnak a szülők, úgy gondolják, hogy beküldik a gyerekeket az iskolába, és majd ott megnevelik őket. Pedig nagyon fontos, hogy ez egy együttműködés legyen, ahol a középpontban a diák áll. Muszáj, hogy erőnkön felül teljesítsünk, és a szívünkön viseljük a diákjaink sorsát, mert ekkor leszünk igazán hatékonyak.

Az oktatási folyamatomat tekintve, én úgy gondolom, hogy mindenképpen törekedni fogok arra, hogy érdekesen, interaktívan tartsam a tanórákat. A mai gyerekeket rengeteg inger éri a mindennapokban, és az tapasztalható, hogy az iskola az egy unalmas közeg számukra. Fontosnak gondolom, hogy minél több pedagógiai módszert alkalmazzunk, hogy ezzel színesebbé varázsoljuk a hétköznapokat. Erre alkalmasak a páros munkák, a csoport munkák és az IKT eszközök. Nekem vannak ötleteim arra, hogy hogyan lehetne az IKT eszközöket alkalmazni a tanórákon, amelyek a bejegyzéseim során nyomon követhetőek, de hogy ezek mennyire tudnak a valóságban jól működni, az a jövő zenéje. Úgy gondolom, hogy amire figyelnünk kell az az, hogy minden osztály más és más, emiatt a feladatokat mindig rájuk kell szabni. Érdemes előbb megismerni őket, kisebb feladatokat kérni tőlük, majd lehet nagyobb szabású IKT-s feladatokat megvalósítani. Remélem, hogy a diákok jól fognak szórakozni, miközben elsajátítják a megfelelő kompetenciákat.

Ha valaki itt tart, akkor az azt jelenti, hogy végig olvasta a bejegyzésemet, amit nagyon köszönök!

Brigi :)

Közösségi oldalak az oktatásban

Ebben a bejegyzésben három darab közösségi oldalt fogok bemutatni, amelyeket jól lehet használni az oktatásban.

Forrás itt
A Facebook egy olyan közösségi oldal, amelyet mindenki ismer és esetlegesen használt is oktatással kapcsolatosan. Manapság már nagyon elterjedt, hogy a diákok osztályon belül létrehoznak egy csoportot, és ott osztják meg a napi házi feladatot, tananyaghoz kapcsolódó videókat, napi jegyzeteket. Azonban ezen kívül létre lehet hozni különböző történelmi személyeket. A diákok kevésbé érdeklődnek a személyek iránt, akik az adott tantárgyban jeleskednek. Például a történelem, és magyar irodalom nagyjainak szereplőit muszáj megtanulniuk, hiszen érettségi tananyag. Mégis a tapasztalat azt mutatja, hogy felületes tudásra tesznek szert. Ezen talán segít az a megoldás, ha kiadjuk nekik feladatba, hogy válasszanak egy történelmi alakot. Kioszthatjuk a személyeket az év elején mindenkinek, akikkel mélyebben kell majd foglalkozniuk a tanév alatt. Külön, saját kutatómunkával utána tudnak nézni az életének, munkásságának. A tananyag előrehaladtával a személyek kapcsolatai összefonódhatnak, amelyek a Facebook profilon megtekinthetők, hiszen a diákok be tudják jelölni ismerősnek azokat a történelmi személyeket, akik ismerhették egymást.
Közösen csoportot tudnak létrehozni, például Márciusi-ifjak, vagy akár verseket tudnak megosztani. Fontos, hogy mindegyik időrendben legyen, hiszen egy valós személy életét kell bemutatniuk. Év végén ezeket meg lehetne beszélni, és esetleg osztályzattal is lehetne jutalmazni.

Példaképpen a tanórán létrehoztunk egy csoportot azzal a névvel, hogy Árpád-ház és annak néhány tagját megszemélyesítettük.
saját kép

Mindenképpen úgy gondolom, hogy ennek a feladatnak előnye, hogy a tudásuk jobban elmélyülhet, illetve gyakorolhatják az önálló munkát. Viszont hátránya, ha a tanár nem kezeli ezeket a profilokat. Fontos, hogy rendszeresen megnézzük, és felügyeljük miket csinálnak a tanulók, mert ha teret hagyunk a nemtörődömségnek, akkor hamar a visszájára fordulhat ez a feladat.

Illetőleg a történelemtől, és az irodalomtól eltérőn ez a feladat akár kémia, fizika, biológia, földrajz vagy akár matematika órán is felhasználható. Tény, hogy a tudósok életének mélyebb ismerete nem érettségi követelmény, de talán, ha a diákoknak felajánlunk egy ilyen lehetőséget, talán élni fognak vele. Fejleszthető vele a kreativitásuk, tudásuk és lineáris gondolkozásuk.


Forrás itt


Ez egy olyan közösségi oldal, ahol csak fényképeket tudunk megosztani. Szerintem ezt az oldalt elsősorban biológia és földrajz órán lehetne alkalmazni. Hiszen az ember jár-kel a világban és ha talál olyan állatot, növényt, vagy éppen természeti jelenséget, amely érdekes, vagy amiről tanulnak, akkor azt meg tudja osztani a többiekkel.

Szerintem célszerű osztály szinten létrehozni egy profilt, aminél mindenkinek van belépési engedélye, és így közösen tudják szerkeszteni. De az is megoldható, ha év elején kialakítunk csoportokat az osztályon belül és egy verseny formájában egész évben gyűjteniük kell a fényképeket különböző témákból, amik természetesen kapcsolódnak a tananyaghoz. Érdemes minél több szaktanárt begyűjteni, hiszen ekkor a diákok más tantárgyakhoz kapcsolódóan tudnak fotókat gyűjteni. Lehet például derékszögeket keresni a világban, érdekes fényképeket készíteni. Lehet égést fényképezni, amely a kémiához kapcsolódik. Lehet fizikai jelenségeket keresni,vagy akár múzeumokon, tereken olyan szobrokat, vagy festményeket fényképezni, amikről éppen ebben a félévben tanulnak.


saját kép

Végül, de nem utolsó sorban, bemutatnám a moly.hu -t. Ez egy olyan közösségi oldal, ahol olvasónaplókat, zónákat tudunk létrehozni. Elsősorban olvasmánylistával foglalkozik, vannak kihívások, amelyeket plecsnikért tudunk teljesíteni. Nyomon tudjuk követni egymás olvasásait, véleményt tudunk írni.

Én az előző instagramos példát akár évfolyam szintre is kiterjeszteném. Nyilván ebben az esetben több szaktanárra van szükség, de szerintem egy működhető megoldás lehetne, ha maguk az osztályok lennének egy csoportok. A diákoknak kötelezően meg kéne csinálniuk az adott évben kiadott kötelező olvasmányokat. Jelölniük kéne a honlapon, hogy olvassák, majd mély értékelést kéne készíteniük. A molyon lehet helyszíneket, személyeket, címkéket készíteni. Ki lehetne nekik adni azt is, hogy akár olvassanak el több értékelést, véleményt, majd válasszanak ki egyet és amellett, illetve ellene érveljenek. Szerintem megoldható lenne, ha mondjuk egy-egy olvasmány után egy délutáni szakkör keretében az azonos évfolyamba járó osztályok összegyűlnének és plakátokkal, érvekkel, illetve profiljukkal bemutatnák és prezentálnák olvasási élményeiket, és érveiket.

Szerintem ennek egyik hátránya, hogy nagyon nagy szervezésre és összhangra van szükség, valamint előfordulhat, hogy az osztályban csak néhányan lennének aktívak. Mivel az iskolák manapság magas létszámmal működnek, ezért talán kevesebb szervezéssel járna, ha ez osztályszinten valósulna meg. 
Ugyanakkor nagy előnye, hogy sokkal mélyebben kellene egy-egy könyvvel foglalkozniuk, mint egyébként. 

Remélem, hogy ez a bejegyzés hasznos volt, és néhány pedagógusban elindultak a gondolatok, hogy hogyan is valósíthatná meg ezeket az ötleteket a saját osztályában! 


Brigi :)


2016. november 6., vasárnap

Google az oktatásban


A Google alapvetően egy olyan internetes keresőprogram, amely egyúttal térképként, számológépként, pénzváltóként, naptárként, helyesírás-ellenőrzőként és szótárként is használható.
A Google több olyan alkalmazást is kínál nekünk, amellyel könnyedén létesíthetünk más felhasználókkal kapcsolatot, segít a napirendünk megszervezésében és nagy segítséget nyújthat számunkra az oktatásban is.

Forrás: itt

Néhány alkalmazása: chrome, könyvek, térkép, gmail, drive, dokumentum, diák, űrlapok, táblázatok, hangouts, google+, csoportok.

Ezek az alkalmazások mire jók?

Például a Google+ egy közösségi oldal, ahol saját köreink lehetnek. Akár email cím alapján is tudunk ismeretséget kötni másokkal, és be tudjuk jelölni, hogy mik érdekelnek minket. Lényegében a Facebook-hoz hasonló felhasználási lehetőségeket nyújt. A Google+-hoz tartozik a Hangouts, aminek segítségével könnyedén tudunk beszélgetni ismerőseinkkel, vagy akár videó beszélgetni. Tanításban ez a formátum azért előnyös, mert könnyen kezelhető és gyors, megbízható kapcsolatot lehet teremteni tanár-diák, vagy diákok egymás között.


Forrás itt

Másik hasznos és rendkívül fontos alkalmazás a Drive, ami 15 GB-os ingyenes tárhelyet biztosít nekünk. A lényege, hogy különböző dokumentumokat fel tudunk tölteni, és ezeket meg tudjuk osztani a diákokkal, ismerősökkel, vagy ha az osztálynak van egy ilyen Drive-ja, akkor a hozzá kapcsolt tagok meg tudják osztani az órai jegyzeteiket.

A Térkép alkalmazás talán azok közé tartozik, amit már mindenki kipróbált legalább egyszer. Tanárként mindenképpen fontos szerepe van, ha például kirándulást szeretnénk szervezni, de akár informatika, földrajz és magyar órán is kiválóan alkalmazható program.

A Dokumentumoknál maximum 500 KB-os szöveges állomány készíthető, amelyeket .doc, HTML vagy pdf formátumban tudunk lementeni. Az oktatásban közös kooperatív munkához alkalmas program, amely segítségével közösen tudjuk szerkeszteni az adott fájlt. Egyszerre lehet  például óravázlatot készíteni vagy közös projektet tervezni.

Forrás itt

Az elmúlt évek tapasztalatait összegyűjtve a Google megtervezte a Classroom nevű új alkalmazást, amely jelen esetben még nem elérhető Magyarországon. A nevéből is adódóan ez egy olyan új alkalmazás, amely az internet világába hozza a tantermet. Ez sokkal könnyebben kezelhető felület lesz, ahol minden lényeges eszköz a rendelkezésünkre fog állni ahhoz, hogy egy valóságos, interaktív oktatást valósítsunk meg.


Próbaképpen a Google Forms nevű alkalmazással (magyarul: Űrlapkészítés) készítettem egy kérdőívet. Szerintem ilyen tesztek készítése azért is előnyös, mert el tudjuk küldeni a diákoknak, esetleg témazáró előtt néhány órával. Feltehetünk benne olyan kérdéseket, amelyek a tudás elmélyítését eredményezi és a válaszok alapján tudunk arra következtetni, hogy mely anyagrészeket kell még egyszer átismételni a nagy dolgozat előtt.



Fogalomtérkép

A fogalomtérkép egy strukturált jegyzet, ami annyiban különbözik a hagyományos formától, hogy lineárisan, csoportokba rendezve van felépítve, és ezzel agyunk több területét tudjuk hasznosítani, ami segít az eredményes tanulásban.
A térképen megjelenő fogalmakat és a köztük lévő kapcsolatokat nem szabadon hozzuk létre, hanem a tudományosan feltérképezett viszonyokat jeleníti meg, minden részletnek a helyén kell lennie.

Hogy is néz ki ez?

Forrás itt

Forrás: itt letölthető
A fogalomtérképeket szokás gondolattérképnek, vagy pókábrának is nevezni. Ezek a térképek nagy segítséget tudnak nyújtani a diszlexiásoknak vagy olyanoknak, akiknek nehezen megy a folyó szöveg megértése és megtanulása. A pókábra használatához a teljes agyi aktivitás szükséges, amivel javízk a koncentráció, csökken a feszültség és nő az eredményesség. Sokkal átláthatóbb, színesebb és ösztönöz minket az asszociatív gondolkodásra. Egyszerre használ szavakat, képeket és ábrákat.

Fogalomtérképeket könnyedén tudunk készíteni papír, és színes tollak/filcek segítségével, de a mai digitális világban érdemes interneten elkészíteni őket. Úgy vélem, hogy pedagógusként fontos megmutatnunk például az ilyen módszereket, hiszen minden diák máshogyan tud ideálisan tanulni. Nekünk segítenünk kell őket abban, hogy kialakítsák saját tanulási módszereiket. Szerintem egy témához készített fogalomtérkép bemutatása órán rendkívül hasznos, hiszen későbbiekben lehet nekik kiadni projektfeladatként.

A bejegyzés egyik célja az volt, hogy bemutassam, mi is a fogalomtérkép, remélem, hogy ez sikerült! A másik célja pedig az, hogy bemutassak egy weboldalt, aminek segítségével fogunk tudni készíteni ilyen ábrákat.


A weboldalt MindMeister-nek hívják. 
saját kép


A regisztrációt könnyíti az, hogy gmail-lel, facebook-kal is tudunk regisztrálni, de ha nem szeretnénk ezeket alkalmazni, akkor könnyedén tudunk regisztrálni emailcímünkkel.
A felhasználó felület angol nyelvű, ezért. Szerintem a kezelése könnyű, és előnye, hogy meg tudjuk osztani az elkészített gondolattérképet akár interneten, akár email-en. Készítettem egy gondolattérképet, de én most nem azt fogom ide beilleszteni, hanem a felhasználói felületet.


saját kép

Mint látható a képen a felület angol nyelvű, de ennek ellenére a használata nagyon könnyű, és szerintem rendkívül hasznos is az oktatásban. Érdemes ezt minél hamarabb megmutatni a gyerekeknek, hogy utána ők maguk is tudjanak ehhez hasonló ábrákat készíteni. Nem csak a kreativitásukat tudják fejleszteni, de a tananyagot is alaposan át tudják gondolni.

Hoztam nektek egy videót, amely részletesen bemutatja, hogyan kell használni ezt a weboldalt.



Sok sikert az első fogalomtérképed elkészítéséhez! :)

Brigi