2016. október 8., szombat

Digitális tananyag

kép forrása: itt

Ebben a bejegyzésben két digitális tananyagot fogok bemutatni. Első körben szeretném leszögezni, hogy ezek a tananyagok nem helyettesítik az órai munkát, a házi feladatot és azt a magyarázatot, amit mi, tanárok adunk a témakörökhöz. De úgy gondolom, hogy ezek az online tananyagok tökéletesek arra, hogy ha valaki megbetegszik, esetleg ajánlani tudjunk neki olyan videót az oldalról, amivel be tudja pótolni a lemaradását.Illetőleg nagydolgozatok előtt a diákok át tudják ismételni a fontosabb információkat.

saját kép

Az első ilyen digitális tananyag a videotanar.hu, amely általános iskolásoknak készült, de pedagógusoknak is rengeteg hasznos menüje van. Például lehet készíteni "Küldetéseket", amelyek dolgozathoz hasonlóak. Különböző kérdéstípusokat tehetünk bele a küldetésünkbe, és ezeket megoszthatjuk azokkal, akikkel szeretnénk. Az eredmények nem publikusak, mindenki tudja saját magáról, hogy hány pontot ért el, és mennyi idő alatt. Szerintem ez egy nagyon jó lehetőség arra, hogy a gyerekek kipróbálják magukat a dolgozat előtt. Vajon mennyire érti a feladatokat? Meg tudja oldani segítség nélkül? Kell-e még tanulnia, vagy nyugodt szívvel ülhet be dolgozatot írni? Szerintem ezekre a kérdésekre minden olyan diák feleletet kaphat, aki kitölti az általunk készített küldetéseket.

Ettől eltekintve a tanulók számára vannak videók, amik összefoglalják az adott témaköröknek a lényegét, példafeladatokat mutat, és kitöltendő tesztet ajánl hozzájuk. Ezenfelül minden hétvégén témazáró jellegű versenyek indulnak, ahol az ambiciózus gyerekek ki tudják magukat próbálni egy versenyszituációban.
Rendkívül izgalmas oldal, ami maximálisan kielégíti a kisdiákok igényeit, de vigyázzunk arra, hogy elmondjuk nekik, ez nem helyettesíti a házi feladatok elkészítését és az órai munkát!

saját kép

A második weboldal, amit be szeretnék mutatni az a zanza.tv. Itt a digitális tanagyagok középiskolásoknak szólnak, és az egész oldal sokkal interaktívabb. Be lehet jelölni padtársakat, lehet ismerkedni, lehet levelezni.

A funkcióit tekintve a tantárgyak is már jóval szerteágazóbbak, mint a másik weboldalon. Itt már megjelenik egy olyan menü, hogy fogalomtár, illetve felmerülnek olyan tantárgyak, mint társadalomismeret, etika és filozófia. Itt is évfolyamonként, és témánkként vannak besorolva a tantárgyak, kedvünk szerint válogathatunk közöttük. A felépítését tekintve sokkal kigondoltabb és logikusabb, mint a videotanar.hu, mert itt a témakörök úgy vannak elhelyezve, ahogyan a NAT előírja. Nem kell össze-vissza keresgélni és kattintgatni, mert "sorrendben" követik egymást a témakörök.

Minden videó alatt található egy tesztsor, illetve feladatlap megoldásokkal. Ezenfelül a honlap kiírja nekünk, hogy az adott tudás elsajátításához, milyen előző tudásra van szükség, és milyen célja van, hogy az adott anyagot elsajátítsuk. Segítségképpen még külön fogalmakat is kigyűjtöttek, amik megjelennek a videóban, vagy éppen szükségesek ahhoz, hogy megértsük, miről is beszél a narrátor. Az oldal egész felépítése sokkal több mindent foglal magában, mint az előző blognál. Vannak kitüntetések, amiket gyűjthetünk és a profil alatt nyomon tudjuk követni a haladásunkat.

Itt már nekünk, pedagógusoknak kevesebb beleszólásunk van, ez az oldal teljes egészében elősegíti azt, hogy a diákok átfogóan tekintsenek a tananyagra és elősegíti az önálló tanulást. Persze, itt is érdemes figyelmeztetni a tanulókat, hogy a rövid videók olyan sok információt tartalmaznak, amit nehéz egyszerre megérteni és megtanulni. Ezek tökéletesek arra, hogy a tudásunkat átismételjük velük, de nem helyettesítik az órán tanultakat.

De miért is "beszélek" ennyit? Menj, fedezd fel az oldalakat, mert megéri!


Brigi :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése