2016. október 16., vasárnap

Szófelhők

Kedves olvasóm!

Ebben a bejegyzésben bemutatok két programot, amelyekkel szófelhőt lehet készíteni. Tudom, arra gondolsz, mégis mik azok a szófelhők? Erre sajnos, nincsen meghatározott definíció, ezért segítségképpen beillesztettem ide néhány képet, amelyeket szófelhőknek nevezünk.
Szófelhő húsvéti témakörben
forrás: itt


Egy szófelhő a karácsony témakörében
forrás: itt
Szófalhő Petőfi Sándor egyik verséhez
forrás: itt
Mint látható a képeken is, a szófelhők valamilyen alakzatúak, és valamilyen témakört ölelnek át. Bemutatok két weboldalt, ahol ezeket el tudjuk készíteni. Lehet olyat csinálni, hogy teljes szövegeket (verset, novellát) illesztünk a szófelhőnkbe, de akár olyan is előfordulhat, hogy csak a címszavakat emeljük ki, és azokat írjuk bele a felhőbe.

Mire jó ez?
Első körben a diákok kreativitását lehet ezzel nagyon jól fejleszteni. A szófelhőben mindent nekünk kell beállítani; színét, alakját, szövegét, betűtípusát és a szöveg irányát. Számtalan lehetőség közül választhatunk, hiszen mi magunk is feltölthetünk betűtípusokat, illetve képeket, ezzel a lehetőségek tárháza végtelenné válik. Úgy gondolom, hogy egy témakör kapcsán fel lehet adni a diákoknak, hogy készítsenek szófelhőket plusz pontokért. Ennek hatására átismétlik a tananyagot, ki kell választaniuk a lényeges szavakat, illetve olyan formátumra kell szabniuk a szófelhőt. Ez a feladat matematika órán is ugyanolyan jó lehet, hiszen lehetőség a gyerekeknek, hogy a definíciókat, tételeket újra átolvassák, kiemeljék a lényeget, vagy akár az egyes matematikusok élettörténetéhez is készíthetnek szófelhőt, amit aztán kiselőadás formájában az osztálytársaknak bemutathatnak,

Az óra mely szakaszában érdemes ezt használni?
Személy szerint én úgy gondolom, hogy az óra elején, vagy az óra végén. Számomra elképzelhető az, hogy az előző heti tananyagot mondjuk hétfőn ilyen formában elevenítjük fel. A gyerekek ezáltal tanulnak is, de mégis kikapcsolódnak, így ha ilyen házi feladatot adunk hétvégére, akkor talán nagyobb lelkesedéssel készítik el. De adott esetben el tudom képzelni azt is, hogy témazáró előtti órának a végén összefoglalás után megnézzük azokat a szófelhőket, amit az adott témához készítettek a diákok. Így megbeszélve, és összefoglalva azt, miről is tanultak az adott témakörben, mi a főbb elemei.
Más vizekre evezve szerintem magyar és történelem órán is kiválóan alkalmazható. Szerintem érdemes lenne magyar irodalom órán az adott versekhez készíteni szófelhőket, és az alapján feldolgozni a művet. Esetlegesen dolgozatban is el tudom képzelni, hogy ki kell találniuk, melyik vers van a szófelhőben, és az alapján kell elemezniük. De ez ugyanúgy alkalmazható történelem órán, hogy esetlegesen az uralkodó nevei, évszámok és helyszínek kapcsán kell rájönniük, melyik eseményt kell kifejteniük.

Szerintem a szófelhőket minden tantárgyban jól lehet kamatoztatni, szerintem ezek elsősorban a mi kreativitásunkon is múlik, hogy hogyan és milyen formában visszük be a gyerekeknek.
tagul.com-mal készített szófelhőm az Égés témakörében

Az első weboldal, amit szeretnék bemutatni az a tagul. com.  Regisztrálni nem kötelező ahhoz, hogy készítsünk ilyen szép képeket, de rendkívül hasznos, mert megnézhetjük mások szófelhőit, illetve el tudjuk menteni az általunk készített szófelhőket, amiket később könnyedén vissza tudunk keresni. Ennek a weboldalnak van egy kisebb közösségi felülete, ahol meg tudjuk nézni azokat a szófelhőket, amiket nyilvánossá tettek, esetlegesen tudjuk kedvelni, amit a profilunknál vissza tudunk nézni. A weboldal angol nyelvű, ezért készítettem egy képet, ami alapján talán könnyebbé válik azoknak a felhasználóknak a felület, akik nem tudnak angolul.
saját kép

 A következő weboldal a tagxedo.com, amely személyes kedvencemmé vált. Itt sem követelő regisztrálni ahhoz, hogy készítsünk szófelhőket. A tagul-lal összehasonlítva itt annyi a különbség, hogy előre beállított témák vannak. Ez miért jó? Azért, mert gyorsabban elkészíthető a szófelhő, így azok a diákok is el fogják készíteni, akik esetleg nem annyira kreatívak. További előnye, hogy egyszerre több betűtípus is beállítható, míg a tagul-nál csak egyet tudunk kiválasztani. Ezenfelül a tagxedo-nak van egy olyan menüje, ahol visszatudjuk keresni az összes módosítást, amit végrehajtottunk a szófelhőnkön. Így például, ha két lépéssel később rájövünk, hogy nekünk a kettővel előtte lévő jobban tetszett, csak ráklikkelünk a menüre, és már ki is választhatjuk a nekünk tetsző módosítást. 
Matematika témakörében készítettem a szófelhőt a tagxedo.com segítségével

Az oldal szintén angol nyelvű, ezért ehhez is készítettem egy képet a főbb menükkel, de az interneten több videó is található, amelyek a tagxedo használatát mutatják be.
saját kép

Ez egy négy perces videó, ahol jobban megismerhetőek a funkciók:

Remélem, hogy hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, és majd használni fogod a tanítás során! Én tapasztaltam már "kollégáktól", hogy a gyerekek nagyon szeretik ezt a fajta digitális világot, főként általános iskola végén, és középiskola elején.


Szép napot és sok sikert kívánok mindenkinek! :)

2016. október 8., szombat

Digitális tananyag

kép forrása: itt

Ebben a bejegyzésben két digitális tananyagot fogok bemutatni. Első körben szeretném leszögezni, hogy ezek a tananyagok nem helyettesítik az órai munkát, a házi feladatot és azt a magyarázatot, amit mi, tanárok adunk a témakörökhöz. De úgy gondolom, hogy ezek az online tananyagok tökéletesek arra, hogy ha valaki megbetegszik, esetleg ajánlani tudjunk neki olyan videót az oldalról, amivel be tudja pótolni a lemaradását.Illetőleg nagydolgozatok előtt a diákok át tudják ismételni a fontosabb információkat.

saját kép

Az első ilyen digitális tananyag a videotanar.hu, amely általános iskolásoknak készült, de pedagógusoknak is rengeteg hasznos menüje van. Például lehet készíteni "Küldetéseket", amelyek dolgozathoz hasonlóak. Különböző kérdéstípusokat tehetünk bele a küldetésünkbe, és ezeket megoszthatjuk azokkal, akikkel szeretnénk. Az eredmények nem publikusak, mindenki tudja saját magáról, hogy hány pontot ért el, és mennyi idő alatt. Szerintem ez egy nagyon jó lehetőség arra, hogy a gyerekek kipróbálják magukat a dolgozat előtt. Vajon mennyire érti a feladatokat? Meg tudja oldani segítség nélkül? Kell-e még tanulnia, vagy nyugodt szívvel ülhet be dolgozatot írni? Szerintem ezekre a kérdésekre minden olyan diák feleletet kaphat, aki kitölti az általunk készített küldetéseket.

Ettől eltekintve a tanulók számára vannak videók, amik összefoglalják az adott témaköröknek a lényegét, példafeladatokat mutat, és kitöltendő tesztet ajánl hozzájuk. Ezenfelül minden hétvégén témazáró jellegű versenyek indulnak, ahol az ambiciózus gyerekek ki tudják magukat próbálni egy versenyszituációban.
Rendkívül izgalmas oldal, ami maximálisan kielégíti a kisdiákok igényeit, de vigyázzunk arra, hogy elmondjuk nekik, ez nem helyettesíti a házi feladatok elkészítését és az órai munkát!

saját kép

A második weboldal, amit be szeretnék mutatni az a zanza.tv. Itt a digitális tanagyagok középiskolásoknak szólnak, és az egész oldal sokkal interaktívabb. Be lehet jelölni padtársakat, lehet ismerkedni, lehet levelezni.

A funkcióit tekintve a tantárgyak is már jóval szerteágazóbbak, mint a másik weboldalon. Itt már megjelenik egy olyan menü, hogy fogalomtár, illetve felmerülnek olyan tantárgyak, mint társadalomismeret, etika és filozófia. Itt is évfolyamonként, és témánkként vannak besorolva a tantárgyak, kedvünk szerint válogathatunk közöttük. A felépítését tekintve sokkal kigondoltabb és logikusabb, mint a videotanar.hu, mert itt a témakörök úgy vannak elhelyezve, ahogyan a NAT előírja. Nem kell össze-vissza keresgélni és kattintgatni, mert "sorrendben" követik egymást a témakörök.

Minden videó alatt található egy tesztsor, illetve feladatlap megoldásokkal. Ezenfelül a honlap kiírja nekünk, hogy az adott tudás elsajátításához, milyen előző tudásra van szükség, és milyen célja van, hogy az adott anyagot elsajátítsuk. Segítségképpen még külön fogalmakat is kigyűjtöttek, amik megjelennek a videóban, vagy éppen szükségesek ahhoz, hogy megértsük, miről is beszél a narrátor. Az oldal egész felépítése sokkal több mindent foglal magában, mint az előző blognál. Vannak kitüntetések, amiket gyűjthetünk és a profil alatt nyomon tudjuk követni a haladásunkat.

Itt már nekünk, pedagógusoknak kevesebb beleszólásunk van, ez az oldal teljes egészében elősegíti azt, hogy a diákok átfogóan tekintsenek a tananyagra és elősegíti az önálló tanulást. Persze, itt is érdemes figyelmeztetni a tanulókat, hogy a rövid videók olyan sok információt tartalmaznak, amit nehéz egyszerre megérteni és megtanulni. Ezek tökéletesek arra, hogy a tudásunkat átismételjük velük, de nem helyettesítik az órán tanultakat.

De miért is "beszélek" ennyit? Menj, fedezd fel az oldalakat, mert megéri!


Brigi :)

2016. október 5., szerda

21. századi készségek

Kedves Olvasó!

Szeretnélek megkérni, hogy nézd meg ezt a rövid videót, amely bemutat egy óvodában használt IKT-s eszközt. Ha megnézted, kérlek folytasd ennek a bejegyzésnek az olvasását!


A videó során egy óvodai csoport életébe kerültünk bele, ahol egy kedves tanító néni elmesélte, milyen eszközt használ és miért. Nekem nagyon tetszik ez a módszer, mert a mai gyerekek úgy mennek már óvodába, hogy találkoztak digitális eszközökkel. Ez lehet akár a televízió, okos telefon, vagy akár számítógép. Ezek a kütyük, amiket a szüleik előszeretettel használnak, kíváncsivá teszi őket. Úgy gondolom, hogy sokkal jobb, ha óvodapedagógussal, majd tanító nénivel kezdik felfedezni ezt az új és veszélyekkel teli világot, mintha irányítás nélkül belevetnék magukat. Ez a rajzolós, történetmesélős program szerintem minden gyerek érdeklődését kimeríti, és egy olyan tárházzal rendelkezik, amely kifogyhatatlan. Emellett a videó arra is példát mutat, és egyfajta tanulsággal szolgál, hogy minden korosztálynak van megfelelő program, amit feladatunk megtalálni és megmutatni nekik, hiszen ezáltal csak fejlődhetnek.

Digitális tanári kompetenciáim

Ebben a bejegyzésben egy önreflexiót lehet majd olvasni, amelyben saját kompetenciáimat elemzem az ISTE (International Society for Technology in Education) modell alapján.

Mik ezek a a kompetenciák?
- digitális hozzáférés
- digitális műveltség
- digitális kommunikáció
- digitális kötelezettség és felelősség
- digitális etikett
- digitális biztonság

kép forrása: itt
Alapvetően én úgy gondolom, hogy egy átlagos ember aktívságával használom az internetet, és ez alatt értek mindenféle számítógépes programot. Előtanulmányaim folyamán kiváló módon kezelem az alap Office csomagot, illetve rendelkezem egy alapszintű gyorsírási készséggel, amely nagy segítségemre szolgál a digitális kommunikációban. Az internet számomra nagy segítséget jelent a kommunikáció területén, hiszen tudok olyan emberekkel beszélni, akikkel ritkán találkozom. Alkalmas arra is, hogy tanulmányi kérdéseket vitassunk meg, illetve az oktatók is elérhetőbbek interneten keresztül, mint személyesen. Úgy gondolom, hogy a digitális kommunikáció, hozzáférés és műveltség rendkívül fontos egy tanár életében. Nekünk régen az osztállyal volt közös Facebook csoportunk, ami nagyon hasznos volt, mert ha valaki nem értette a házit, meg tudta kérdezni, illetve, ha kémia órán kísérletet csináltunk, akkor valaki mindig levideózta és feltette. Sok mindenben segített, és én ezeket a tapasztalatokat szeretném alkalmazni, mikor már ténylegesen tanár leszek.

A digitális felelősség, etikett és biztonság olyan dolgok, amelyekre fel kell hívnunk a diákjaink figyelmét. Bevallom őszintén, hogy ezen a területen van még mit fejlesztenem. A veszélyekkel tisztában vagyok, és a felelősséggel, de az etikett terén vannak még hiányosságaim, hogy egészen pontosan, mi az, ami már sért másokat. Vannak minimális tapasztalataim ezzel kapcsolatban, mivel én elsősorban tanulásra használom az internetet, de úgy gondolom, hogy alaposan utána kell olvasnom, és többször felhívni a diákok figyelmét erre, mert nagyon fontos, hogy jogilag, mi az, amit megtehetünk, és mi az, ami nem. A való életben használt/alkalmazott szabályok, másképpen valósulnak meg az interneten, és ezeknek az ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelően tudjunk belépni ebbe a világba.

Összességében úgy gondolom, hogy ezek a kompetenciák fejleszthetőek, és muszáj is őket fejlesztenünk, hiszen nélkülük elvesznénk ebben az új világban.

Brigi :)

Digitális kompetencia

           "A szükséges készségek magukba foglalják az információ megkeresését, összegyűjtését és feldolgozását, a kritikus alkalmazást, a valós és a virtuális kapcsolatok megkülönböztetését. Ide tartozik a komplex információ előállítását, bemutatását és megértését elősegítő eszközök használata, valamint az internet alapú szolgáltatások elérése, az ezek segítségével történő keresés, az IKT alkalmazása a kritikai gondolkodás, a kreativitás és az innováció területén."*

Az én szakpárosításom a matematika és a kémia. Úgy gondolom, hogy mindkét szakpáromnál az interneten jól ismert gondolatfelhők, szófelhők készítése és bemutatása egy olyan lehetőség, ami által a tananyagot jobbat átláthatják, összefoglalhatják és közben fejlődik a digitális készségük is.  Ezen felül szerintem mindkettőnél alkalmazható a kiselőadás tartása, ami hatására meg tudnak ismerkedni különböző weboldalakkal (pl: prezi.com), illetve a PowerPointtal. Úgy gondolom, hogy matematikai szempontból érdekes és tanulságos lenne nekik megmutatni olyan programokat, amelyek segíthetnek nekik, mint a digitális kompetenciájuk fejlesztésében, mint pedig a tananyag érhetőbb elsajátításában. Szerintem ilyen kiváló program a GeoGebra, amely során függvényeket, különböző geometriai feladatokat tudnak a diákok rajzolni, jobban át tudják tekinteni és elképzelni a feladatot. További ehhez hasonló programok találhatóak az interneten, illetve már vannak olyan kémiai modellező programok, amik hatására molekulákat, és polimereket tudnak ábrázolni, ezáltal láthatják annak molekulának a szerkezetét, amiről tanulnak. A digitális fejlődés számos úgy lehetőségeket nyitottak meg, amelyek hatására a tananyag megérhetőbbé, közelibbé és valóságosabbá tudnak válni a diákok számára.


*Részlet a Nemzeti Alaptanterv digitális kompetencia részéből